SAVATE

GELECEĞİN SPORU SAVATE

Geleceğin en popüler savunma sporlarından olacağı tahmin edilen SAVATE Balıkesir ilimizde ilk defa Ayvalık ilçemizde başladı.

Uluslararası Savate antrenörü Volkan SERSAN nezaretinde 16 yaş ve üstü bayanlar ile başlayan bu yeni spor dalının Ayvalık ilçemizde hızla yaygınlaşacağı düşünülüyor.

savate2

124 ülkede yapılan ve yaklaşık 1.300 yıllık bir tarihi olan SAVATE sporunun savunma sporları dünyasında da ayrı bir yeri var.
Bir çok savunma sporu branşının tekniklerini içeren ancak kendine özgü teknikleri , estetik ve aerodinamik sporcu yapısıyla öne çıkan SAVATE bol aktivite içeren , zayıflamaya , kondisyona , bacak kuvvetlendirmesine dayalı olduğu kadar , sağlıklı kardiyo yapısına sahip olmak isteyenler için de bulunmaz bir fırsat.
Özellikle Avrupa’da çok popüler olan , hemen hemen her yaşta insanın yapabildiği ve CANNE dalı ile de ayrı bir yeri olan SAVATE sporu ülkemizde Dünya Savate Federasyonu’nun destekleri ile hızla ilerlemektedir.
Spor sırasında kullanılan koruyucu ekipmanlar sayesinde spor yapanların hiçbir spor sakatlanmasına maruz kalmadığı en risksiz savunma sporlarından olan SAVATE Dünya Üniversiteler Spor Oyunları içinde yer almakta ve aynı zaman Dünya Dövüş Olimpiyatları Resmi spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kol , bacak , bel ve kalça çalışmalarının yoğunlukta olduğu bu sporda istenilenin fazlasıyla bulunabileceğini söyleyebiliriz.

savate1  savate3