KORE’DE AYVALIK TAEKWONDO RÜZGARI

kore2014_2

Güney Kore’nin Gyeongju şehrinde düzenlenen ve 87 ülkeden 3.000 den fazla sporcunun mücadele ettiği Dünya’nın en büyük Taekwondo şampiyonasında Ülkemizi, katılan 4 sporcudan biri olan Ayvalık Spor Kulübümüzün sporcusu Serhat GEDİZ ve antrenör olarak Ayvalık İlçemizin Uluslar arası Taekwondo Antrenörü Volkan SERSAN temsil etti.

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonlarının zorlu mücadelelerine sahne olan şampiyonada 36 kg minikler kategorisinde mücadele eden sporcumuz ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Kore’li rakibine yenilerek şampiyonaya veda etti. Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanı Dr. Chungwon Chuoe ve üst düzey yetkililerin katılımıyla mükemmel bir açılış seremonisine sahne olan şampiyonada seremoni sırasında Türk Bayrağımızı sporcumuz Serhat Gediz taşıyarak bir ilke imza attı. Yaşının küçük olmasına rağmen karşılaşmış olduğu Kore’li rakibi ile güzel mücadele eden sporcumuz gelecek adına umut verdi. Antrenörümüz Volkan SERSAN ise ‘Steven Lopez , Aaaron Cook gibi Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş bazı iyi sporcuların bile ilk turlarda rakiplerine yenilerek şampiyonaya veda etmiş olmaları katılmış olduğumuz şampiyonanın ne kadar zorlu ve önemli bir organizasyon olduğunun bir göstergesidir’ dedi. Özellikle KPP sistemi ile yapılan bu şampiyonada eski sistem çalışan sporcuların puan alma konusunda çok sıkıntı çektikleri gözlenirken, önümüzdeki günlerde WTF ye bu sistemin kullanımına yönelik bir sunum yapılacağının da teknik toplantıda bilgisi verildi. Ayrıca şampiyona öncesi antrenörümüz Volkan SERSAN ın da katıldığı yeni değişen hakem kurallarına yönelik 5 günlük bir kursun ardından şampiyona başladı. 11-17 Temmuz tarihlerinde yapılan şampiyonada dereceye giren sporcular Olimpiyatlara gidebilmek için gerekli olan puanları toplayarak sıkletlerindeki sıralamalarında üst basamaklara çıkmayı başardı. Şampiyona sırasında Dünya’nın en büyük uzak doğu sporları ustaları arasında gösterilen Shinchul KANG ile tanışma fırsatı bulan hocamız kendisi ile bir hatıra fotoğrafı çektirerek kendisini Ayvalığa davet etti. Önümüzdeki yıl yine Güney Kore’de Chuncheon Open olarak yapılacak olan şampiyonada Ayvalık ilçemizden minik ve yıldızlar kategorilerinde ülkemiz adına yarışacak sporcular olmasını istediğini belirten hocamız çalışmalarımıza destek beklediğini belirtti.
Sporcumuz Serhat Gediz ve Antrenörümüz Volkan SERSAN’a bizlere yaşatmış oldukları bu ilkler, sevinç ve gurur nedeni ile teşekkür ediyor başarılarının daim olmasını temenni ediyoruz.

 

kore2014_5 kore2014_4 kore2014_3 kore2014_1

kore2014_6