Taekwondo’nun Tarihçesi

Taekwondo dünyada bilinen dövüş sanatlarının hemen hemen en eskisidir. Ve Kore kökenli silahsız dövüş ve savunma sanatı olarak bilinir. Ortaya çıkış tarihi i.ö 37 olarak kabul edilen taekwondo yine Kore kökenli bazı savunma sporlarının eski biçimlerine dayanır. Kore yarımadasını kuzey kısmında hükümran olmuş kogureyo hanedanlığına kadar uzanan bir tarihçesi vardır. O zamanlar vahşi hayvanlara ve bölgelerindeki eşkıyalara karşı kendini savunmak amacıyla çıkarılmış bir savunma sanatı olup yumrukların yanı sıra yüksekten ve sıçrayarak atılan tekmelerden geniş biçimde yararlanılır.

Genel de bu spor savunma ve ruhsal gelişim amaçlarına yöneliktir. Bu tekniklere TAEGYON yani ayak sistemi denmiştir. Yine Kore de yapılmakta olan KWONPOP yani yumruk metodu olarak isimlendirilen diğer bir sistemle birleştirilerek TAEK-KYON adı verilmiş bugünkü adını almıştır. Bu sanatta eğitim gören kişinin beden ile zihnin tek bir birim gibi tepki göstererek değişen şartlara anında uyum sağlayacağı bir zihinsel ve ruhsal duruma ulaşması büyük önem taşır. Böyle bir duruma tam anlamıyla ulaşıldığında günlük yaşamdaki özne ve nesne ikiliği ortadan kalkar. Uzakdoğu sporlarıyla uğraşan insanlarda dini verilerin kuvvetli olmasının sebeplerinin başında bu sporların beden yanında ruh gelişiminde katkıda bulunuyor olmasıdır.

Bir taekwondocunun hiç bir zaman zayıflara dokunmamasının ve alelade sokak kavgası yapmamasının temelinde yatan ana faktörlerde bunlardır.
Taekwondo sporu ancak 1943 yılında korenin bağımsızlığa kavuşması ile resmi bir hüviyet kazanmış bu tarihten sonra dünyaya açılmıştır.16 Eylül 1961 yılında kurulan Kore taekwondo birliği bu sporun yasallaşmasını ve 25 Haziran 1962 de ulusal oyunlar kapsamına aldırarak yasallaşmasını sağlamıştır.30 Kasım 1972 de dünya taekwondosunun merkezi kukkiwon açılmıştır ve Kore Taekwondo başkanlığına Kim-un -yong getirilmiştir. Aynı zamanda da Dünya Taekwondo federasyon başkanı seçilmiştir.25 Mayıs 1973 de 17 ülkenin katılımıyla ilk dünya şampiyonası yapıldı. Bu sporun Türkiye’de yaygınlaşması 1970 ‘de çalıştırıcı olarak getirilen Ço Sao- Se ile başladı. Bugün Taekwondo, olimpiyat oyunlarında olimpik spor olarak yer aldığından gelişime son derece elverişli bir spor dalıdır. Ülkemiz 2005 yılından sonra Sayın Metin ŞAHİN’İN Federasyon Başkanı olması Ali ŞAHİN ve Seyfullah Kim DOMAN hocalarımızın da Milli Takımlar teknik direktörlüğüne getirilmesinden sonra almış olduğu gerek takım gerekse ferdi başarılarda dünyada isminden söz ettiren bir ülke olmuştur. Ayrıca ülkemiz 2006-2007ve 2008 yıllarında en iyi gelişme gösteren ve başarı grafiği en hızlı yükselen ülke unvanını almıştır. Geride bıraktığımız 2010 yılında Avrupa ve Dünya şampiyonu unvanını da alarak bileği bükülmez olduğunu kanıtlayan ülkemiz alt yapısına verilen önemde göz önüne alınırsa önümüzdeki 10 yılın Dünya ve Avrupa şampiyonluğuna en büyük aday olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Taekwondo sporumuz 2011 yılında Ülkemize Dünya Şampiyonluğu unvanını en teknik sporcu seçilerek getiren Servet TAZEGÜL ile birlikte 4 sporcumuzla 2012 Olimpiyatlarında madalya almamızın kesin gözüyle bakıldığı tek spor dalı olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Taekwondonun yıllara göre gelişimi
30 KASIM, 1972 – Kukkiwon Dünya taekwondo merkezi binası tamamlandı ve açıldı.
25 MAYIS, 1973 – ilk dünya şampiyonası düzenlendi
28 MAYIS, 1973 – Dünya Taekwondo Federasyonu kuruldu.
18 EKİM, 1974 -1.Dünya Asya oyunları düzenlendi.
5 EKİM, 1975 – Dünya taekwondo Federasyonu Dünya spor federasyonları birliğinin aktif üyesi haline geldi
9 NİSAN, 1976 – CISM, Taekwondoyu resmi spor olarak kabul etti
17 TEMMUZ, 1980 – moskovada yapılan olimpik komitenin 83. kongresinde Taekwondonun olimpik bir spor dalı olması onaylandı.
24 TEMMUZ, 1981 – Taekwondo. Dünya oyunlarında gösteri sporu olarak yer aldı
5 TEMMUZ, 1982 – Taekwondonun 1988 seulolimpiyat oyunlarında gösteri sporu olarak yapılmasına ve incelenmesine karar verildi
28 EYLÜL, 1984 – Taekwondo nun 1988 seulde resmi gösteri sporu olması ve ilerde tam resmi spor dalı olarak yer alması kesinleşti
3 TEMMUZ, 1986 – Colorado’da ilk dünya Taekwondo kupası düzenlendi
30 EYLÜL, 1986 – Seul de Asya oyunlarında resmi spor dalı olarak 17 ülkenin katılımıyla yapıldı
29 KASIM, 1986 – Birinci Dünya üniversitelerarası taekwondo şampiyonası düzenlendi
9 AĞUSTOS, 1987 – Taekwondo İNdianada yapılan Pan-Amerikan oyunlarına resmi spor dalı olarak dahil edildi
7 EKİM, 1987 – İspanyanın Barselona şehrinde 1.Dünya Bayanlar Taekwondo Şampiyonası düzenlendi
17–20 EYLÜL, 1988 – 24.olimpiyatlarda 25 ülkeden 129 sporcunun katılımıyla gösteri sporu olarak yapıldı.
14 – 17 AĞUSTOS, 1991 – Cuba. Da yapılan Pan amerikan oyunlarında yer aldı
3 – 5 AĞUSTOS, 1992 -Barselona olimpiyatlarında gösteri sporu olarak yapıldı. Ekrem Boyalı burada 2. olmuştur
26 TEMMUZ – 9 Ağustos 1999 – 13üncü Pan Amerikan oyunlarında kanada da yer aldı
27 – 30 EYLÜL, 2000 -Sydney olimpiyatlarında taekwondo artık bir resmi spor dalı

Kemer imtihanına girecek olan sporcuların 3 adet tarih ve açıklamasını bilmesi yeterlidir. Diğer bilgiler genel kültür amaçlıdır.

Büyük Erkeklerde ilk Avrupa Şampiyonumuz Murat Güllü 2. Şampiyonumuz Halit Avcı dır.
Büyük Erkeklerde İlk Dünya Şampiyonumuz Yılmaz Helvacıoğlu, ikinci Dünya Şampiyonumuz Cihat KUTLUCA, Üçüncü Dünya Şampiyonumuz ise Bahri TANRIKULU dur.

Bayanlarda ilk Dünya Şampiyonumuz Tennur Yerlisu’dur

Türkiye’de ilk yeni sistem Taekwondo tekniklerinin gelişinde yurt dışında o dönemler bulunup bilgilerini arkadaşlarıyla paylaşanlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz. Unuttuklarımız varsa tekrar özür dileriz. Osman Kara ve İbrahim Kaya 1981 de Taiwan’ daki Dünya Şampiyonasında öğrendikleri steps ve paldıng tekniklerini arkadaşlarıyla paylaşmışlardır. Yine 1981 de Almanya’da Yılmaz Helvacıoğlu Korelilerden öğrendiği yeni teknikleri Ankaralı sporcularla paylaşmıştır. 1980 – 1981 arası Almanya’da bulunan Berhan Arslan ve Veysel Özdemir bulundukları eyalette öğrendikleri yeni teknikleri (öğrendikleri hoca Mr Ko. Emin ) arkadaşlarıyla Ankara’da paylaşmışlardır. Ayrıca unutmamak gerekirse en büyük teknik yeniliği Sn. İsmet Iraz hocamızın gayretleriyle Syn Yılmaz Helvacıoğlu tüm Türkiye ye yayılmasına ön ayak olmuşlardır. Kendilerini saygıyla anarız.

1981 ‘deki İlk Judo federasyonundan bağımsızlığını alan Taekwondo federasyonun İlk resmi yarışması Polonya ile olacaktı. İlk seçmeyi kazanan ve yeri garanti olan sporcu unvanına Amasya bölgesinden 48 kilo da Numan Fırat sahip olmuştur.
1975 ile 1980 yılları arasında spor salonlarımızda bugün olduğu gibi tatlı bir rekabet vardı. Saygı sevgi yardımlaşma hat safhada idi yalnız salonlarımızın bazılarında salon siyahı olarak tabir edilen siyah kemer furyası vardı. 1981 de federasyonumuzun Judodan ayrıldığında salon siyahlarının ne kadarı kabul gördü, ne kadarı görmedi bilememekteyiz. Ancak bilinen bir gerçek 1978 de Avusturya’ya giden Mr Chan Kwon Kim’in haricinde kimse dan vermemiştir. 1981 de kuşak sınavlarını o dönem milli takımlar teknik direktörümüz Sn. İsmet Iraz hocamız organize etmiştir. Kısaca 1978 den 1981 e kadar kuşak sınavının camiamızda yapılmadığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bildiğimiz o dönemlerde yani 1976 ile 1978 arası sınavların Ankara ve İstanbul dışında başka bir ilde yapılmadığı yönünde. Zaten 1975 den önceki 1. jenerasyondaki büyüklerimizin sınavlarını Mr Soo See Cho nun yaptığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bunlardan sayın İsmet Iraz hocamızın Kore ve Japonya’ya giderek kemer aldığı bilgisini almış bulunmaktayız. Bu nostaljiyi sizlerle paylaşmak istedik Teşekkür ederiz. Tekrar tekrar unuttuğumuz değerli büyüklerimiz varsa bizleri bağışlasınlar onlardan özür dileriz.

Aramızda olmayan ve Taekwondo sporuna emek vermiş değerli hocalarımızın isimleri aşağıda belirtilmiştir.

Ruhları şad olsun mekanları cennet olsun.

Nuri KUTLUCA
Şükrü GENCEL
Mehmet KARTAL
Selami AKDEMİR
Ahmet SOY
İbiş TANRIVERDİ
Osman TATOĞLU
Salih TAŞKIN
Asiye DEMİREL